Arra vállalkoztam, hogy összegyűjtöm a częstochowai Fekete Madonna-kegykép Kárpát-medencei másolatainak fotóit, és bemutatom ezen az oldalon tájegységek szerint csoportosítva, évszázadok szerint felsorolva, elterjedését tekintve megközelítőleg időrendi sorrendben. A kegyképmásolatokat ugyanolyan tisztelet övezi, mint az eredeti kegyképet, hiszen a tisztelet nem a tárgynak szól, hanem a rajta ábrázolt Útmutató Istenanyának, aki nem csak a pálosok patrónája és Lengyelország királynője, hanem - ahogy Juhász Gyula írja A fekete Mária című versében -"feketén is vigaszt derengő Magyarok Asszonya". Kultusza gazdagon kirajzolódik a térképen is.
Míg a korai másolatok "sajátos, ízes átköltései"1 a kegyképnek, addig a modernkori kópiák jobban visszatükrözik az eredeti képet, melyet a 17. századtól bíborba-bársonyba öltöztettek, 1717-ben meg is koronáztak, s 1926-ban rézfoglalatba helyeztek. A 20. századi másolatokon ezek a díszítmények is visszaköszönnek. Az ikonográfiai összehasonlításról és a felhasznált irodalomról a leltárt követően olvashat a kedves érdeklődő.
XVI. sz. XVII. sz. XVIII. sz. XIX. sz. XX. sz. XXI. sz.
A kegykép másolatainak Kárpát-medencei elterjedése tájegységekre és századokra bontva (Összesítés eddigi ismereteim alapján)
I. Belső-Magyarország ( ... ... XVI. XVII. XVIII. XIX. XX. XXI. század) Össz: 62 db / 44 ma is
II. Őrvidék (Burgenland, Ausztria) ( ... ... ... XVII. XVIII. ... ... XXI. század) Össz: 6 db / 5 ma is
III. Felvidék (Szlovákia) ( XIV. ... ... XVII. XVIII. ... XX.(?) ... század) Össz: 13 db / 9 ma is
IV. Kárpátalja (Lengyelország, Ukrajna) ( ... ... ... XVII. XVIII.(?) ... ... ... század) Össz: 2 db / -
V. Erdély és Bukovina (Románia) ( ... ... ... XVII. XVIII. ... ... ... század) Össz: 4 db / 3 ma is
VI. Délvidék (Szerbia) ( ... ... ... XVII. XVIII. ... ... ... század) Össz: 2 db / 2 ma is
VII. Horvátország ( ... ... ... ... XVIII. ... XX.(?) ... század) Össz: 7 db / 5 ma is
1. Sopronbánfalva: kegytemplom, 2. Pálosveresmart, 3. Sárospatak, 4. Budapest: Egyetemi templom, 5. Márianosztra, 6. Szeged-Alsóváros, 7. Sajólád, 8. Köröm, 9. Jászberény, 10. Pápa, 11. Egervár, 12. Budapest: Egyetemi templom, 13. Vác, 14. Gyalóka, 15. Perkáta, 16. Egerszalók, 17. Budapest: Rókus kápolna, 18. Eger, 19. Miskolc, 20. Bölcske, 21. Mezőtúr, 22. Budapest: Terézvárosi templom, 23. Kisújszállás, 24. Budapest: Központi Papnevelő Intézet, 25. Budapest: Ó-hegyi lengyel templom, 26. Budapest: Sziklatemplom, 27. Pécs, 28. Dunakeszi-Gyártelep, 29. Petőfiszállás-Pálosszentkút, 30. Brennbergbánya, 31. Sopron, 32. Marcali, 33. Nemesdéd, 34. Pincehely, 35. Mád, 36. Balatonboglár, 37. Balatonszemes, 38. Keszthely, 39. Püski, 40. Bajna, 41. Rákoscsaba, 42. Gyermely, 43. Fertőújlak, 44. Felsőpaty, 45. Verőce, 46. Oszkó, 47. Karmacs, 48. Kiskőrös, 49. Kiskunhalas, 50. Budapest: Ó-hegyi lengyel templom, 51. Kapuvár, 52. Zamárdi Üdülőtelep, 53. Budapest: Szilkatemplom, 54. Budapest: Sziklatemplom, 55. Budapest: Karmelita nővérek temploma, 56. Hunya, 57. Budapest: Szent István Bazilika, 58. Sopronbánfalva: egykori kolostor, 59. Budapest: Sziklakolostor, 60. Budapest: Sziklakolostor, 61. Kisboldogasszony (Kleinfrauenhaid, Ausztria), 62. Kismarton (Eisenstadt, Ausztria), 63. Nagymarton (Mattersburg, Ausztria), 64. Nezsider (Neusiedl am See, Ausztria), 65. Lók (Unterfrauenhaid, Ausztria), 66. Városszalónak (Stadtschlaining, Ausztria), 67. Árvanádasd (Trstena, Szlovákia), 68. Nagyszombat: jezsuita kollégium (Trnava, Szlovákia), 69. Nagyszombat: Egyetemi templom (Trnava, Szlovákia), 70. Kassa (Košice, Szlovákia), 71. Rimaszombat (Rimavská Sobota, Szlovákia), 72. Szakolca (Skalica, Szlovákia), 73. Gáboltó (Gaboltov, Szlovákia), 74. Bölgyén (Bedzany, Szlovákia), 75. Betlér (Betliar, Szlovákia), 76. Kisszeben (Sabinov, Szlovákia), 77. Eperjes (Prešov, Szlovákia), 78. Léva (Levice, Szlovákia), 79. Ipolyhídvég (Ipeľské Predmostie, Szlovákia), 80. Munkács (Мукачево [Mukacsevo], Ukrajna), 81. Podvilk (Podwilk, Lengyelország), 82. Szamosújvár (Gherla, Románia), 83. Nagyvárad (Oradea, Románia), 84. Kácsika (Cacica, Románia), 85. Csíksomlyó (Șumuleu Ciuc, Románia), 86. Szabadka (Суботица / Subotica, Szerbia), 87. Zimony (Земун / Zemun, Szerbia), 88. Sveti Petar u Sumi (Horvátország), 89. Pakrác (Pakrac, Horvátország), 90. Lepoglava (Horvátország), 91. Varasd (Varaždin, Horvátország), 92. Kőrös (Križevci, Horvátország), 93. Kamensko (Károlyváros, Horvátország), 94. Petrinya (Petrinja, Horvátország), 95. Vállus, 96. Pécs (Zsolnay Negyed)
Új képek a leltárban: (95.) A Balaton-felvidéken található Vállus nevű község Szent Mihály templomának barokk-kori Mária-szobra fel-tehetően a 19. században került a templomba. Nem tudni hova készült eredetileg. Scheffer Miklós írása a szoborról: http://szentterszentido.blogspot.com/2014/05/a-vallusi-maria-szobor-rejt... (96.) A pécsi Zsolnay Kulturális Negyed Gyugyi-kiállításán látható czestochowai Fekete Mária kerámiakép a 19. század utolsó harmadában készülhetett a Zsolnay porcelángyárban. Gyugyi László Amerikai Egyesült Államokban élő elektromérnök, műgyűjtő gyűjteményében tekinthető meg 2010 óta a Sikorski-házban. A gyűjtemény eszmei értéke felbecsülhetetlen, Gyugyi László ugyanis a Zsolnay manufaktúra legkiválóbb, világ- és nemzetközi kiállításokon szerepelt alkotásait vásárolta meg. Egyik kép sem szerepelt eddig adalékként a Kárpát-medencei czestochowai kegyképmásolatokról megjelentetett publikációkban. Köszönet az információkért és fotókért Ráczné Páldy Eszternek!
Történeti bevezető
A częstochowai Fekete Madonna-kegykép valószínűleg a 14. században készült az itáliai Simone Martini műhelyében, ahonnan 1382-ben ajándékozás útján került a magyar pálosok által alapított Jasna Góra-i kolostor tulajdonába. Ugyanebben az évben, 1382-ben Árvanádasdon (Trstena, Szlovákia) elhelyezték egyik legkorábbi másolatát a Szűz Mária tiszteletére épült templomban, ahonnan 1683-ban litván katonák hadisarcként vittek magukkal Vilnába (Vilnius). Székesegyházuk kápolnájának főoltárán nagy tisztelet övezte egészen a 20. századig, 1930 után azonban nyomaveszett. Talán ez lehetett a kegykép legkorábbi másolata? - veti fel a kérdést Udvarhelyi Nándor a Honismeret 2018/4. számában publikált tanulmányában.2
A Kárpát-medencében két 16. századi másolatát ismerjük. Az egyik a sopronbánfalvi, mely a 16. században került a Szent Wolfgang-kápolnába, majd a 17. században az Angyalok királynéja kegytemplom főoltárára. Csodatévő kegyképmásolatnak tartják, mely elé 1669 óta visznek felajánlásokat. A másik korai másolat a 16 -17. század fordulóján került a pálosveresmarti kolostorba, ahonnan később a gyöngyösi ferencesek birtokába jutott, majd a mátrafürdi templomban helyezték el, végül a Mátra Múzeumban kötött ki. A II. világháborúban sajnos elkallódott, elpusztult.
A 17. századi másolatok közül több is régi nemesi családok tiszteletében részesült. II. Rákóczi György felesége, Báthory Zsófia és fia, I. Rákóczi Ferenc a sárospataki várkápolna oltárára a częstochowai Mária-kegykép másolatát helyezte. Báthory Zsófia anyja lengyel származású volt, s maga Zsófia is elzarándokolt Częstochowába. Az általa építtetett kassai jezsuita (ma premontrei) templom oltárára is a Fekete Mária kegyképmásolatát helyeztette. I. Rákóczi Ferenc idején Munkácson a Rákóczi várban is függött egy másolat. A kisboldogasszonyi másolat Esterházy Pál fraknói várából származik (ez látható a bal oldali kis képen). A rimaszombati múzeum üvegre festett képét Korponayné Géczy Julianna festette, kit Jókai Mór A lőcsei fehér asszony című regényének főalakjaként ismerhetünk. A betléri Andrássy-kastélyban a hitvesi ágy felett függ még ma is egy ovális formájú 18. sz.-i másolata a kegyképnek.
Mivel a pálosok patrónájukként tekintettek a chestochowai kegyképre, elsősorban a pálos kolostortemplomokba jutottak el másolatai. A 17. század végén azonban törökverő szimbólummá vált a kegykép, melynek hatására szélesebb körben is elterjedt tisztelete. A legismertebb 18. századi magyar másolatot, a márianosztrai pálos kegytemplom főoltárának képét Czestochowában festették 1720 körül, 1728-ban hozatták a templomba. A 20. sz. első felében Magyarországon dolgozó lengyelek terjesztették kultuszát, a II. világháború idején érkező lengyel menekültek is gyakran kegyképük kópiájával köszönték meg a magyar vendégszeretetet. Az utóbbi években kezd újjáéledni a szokás, hogy a magyar templomokba częstochowai festménymásolatot helyezzenek el.
A kegykép a magyar-lengyel barátság szimbóluma is. A lengyelek azért hálásak a magyaroknak, mert a Jasna Góra-i kolostort Márianosztráról érkező magyar pálosok alapították 1382-ben, s a kegykép is valószínűleg magyar királyi ajándék. A magyarok pedig azért hálásak a lengyeleknek, mert nélkülük nem maradt volna fenn az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a Pálos rend, melynek ma Lengyelországban 20 kolostora működik, míg Magyarországon csak négy; a budapesti sziklakolostor, a márianosztrai, a pécsi és a pálosszentkúti kolostor. 2014-ben Erdélybe is visszatért a rend, Hargitafürdőn alapítottak kolostort. Ezen kívül Németországban, Olaszországban, Horvátországban, Fehéroroszországban, Ukrajnában, Szlovákiában, Csehországban, Romániában, Belgiumban, az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Dél-Afrikában, és Kamerunban is élnek pálosok, akiknek száma a lengyelekkel és magyarokkal együtt kb. 400-ra tehető.3
KÉPLELTÁR
Vannak még fehér foltok a térképen. Köszönettel fogadom kiegészítő fotóikat az imrik.restaurator@gmail.com emailcímen.
I. BELSŐ-MAGYARORSZÁG (... ... XVI. XVII. XVIII. XIX. XX. XXI. századi elterjedés)
- fotó: Leczovics Zsolt 4 fotó: Leczovics Zsolt 5 fotó: legifoto.com 6
- fotó: Internet 7 fotó: bablenam 8 fotó: Internet 9
- fotó: Hegyi Gábor 76 fotó: Hegyi Gábor 77 fotó: Internet 11
- fotó: Joós Attila (2016) fotó: Joós Attila (2016) fotó: Joós Attila (2016)
- fotó: Imrik Zsófia (2016) fotó: Imrik Zsófia (2016) fotó: Imrik Zsófia (2016) fotó: Imrik Zsófia (2016)
- fotó: Markolt Sebestyén (2016) fotó: Internet 12
- fotó: fotó: Budapest, KÖH 78 fotó: Pintye Dávid 13
- fotó: fotó: Internet 14 fotó: Barosi Mihály 15
- fotó: Lantos M. (1984) 16 fotó: Civertan STUDIO 17
- fotó: Imrik Zsófia (2016) fotó: Imrik Zsófia (2016) fotó: Imrik Zsófia (2016) fotó: Imrik Zsófia (2016)
- fotó: Tüskés Anna (2008) 79 fotó: Internet 18
- fotó: Mészáros Erika (2016) fotó: Mészáros Erika (2018) fotó: Mészáros Erika (2018) fotó: dr. Fábián Borbála (2016)
- Fotó: Madár András (2018) fotó: Imrik Zsófia (2018) fotó: Imrik Zsófia (2018)
- fotó: fotó: Internet 82 fotó: gejzaza 21
- fotó: Thaler Tamás (2019) fotó: Imrik Zsófia (2016) fotó: Internet 81 fotó: Imrik Zsófia (2016)
95. Vállus, Szent Mihály-templom. A barokk-kori szobor a 19. században (?) kerülhetett a templomba. Korábbi helye nem ismert. A szobrot átfestették. Scheffer Miklós írása a szoborról: http://szentterszentido.blogspot.com/2014/05/a-vallusi-maria-szobor-rejt...
- fotó: Ráczné Páldy Eszter fotó: hörpölin 98
XX. század - BELSŐ-MAGYARORSZÁG
23. Kisújszállás (?) 1915-ben lengyel vasutasok hozták a képet.
24. Budapest, Központi papnevelő Intézet Papnövelde utcai épületének belső udvarán, Ligeti Lajos: Pálosok kútja (1916), (1935 előtt: VIII. K., Lósy Imre utcában)
- fotó: Göröntsér Vera 22 fotó: Göröntsér Vera 23 fotó: Göröntsér Vera 24
25. Budapest, Óhegy, lengyel nemzetiségi Mindenkor Segítő Szűz Mária templom, eredetileg az oltáron 1930-tól, ma a mellékoltár felett. Nincs tisztázva, hogy a mai az eredeti-e.
- fotó: Thaler Tamás fotó: Internet 26 fotó: Thaler Tamás
26. Budapest, Gellért-hegy, Magyarok Nagyasszonya Sziklatemplom (Lengyelországi ajándék 1934-ből, elveszett a kommunista diktatúra idején)
27. Pécs, Szent Imre pálos templom, a jobboldali mellékhajó végén lévő kis kápolna oltárán 1938-tól. (1934-ben a Magyarországra visszatelepült pálosok hozták ajándékba.)
- fotó: Cholnoky Judit (2016) fotó: Cholnoky Judit (2016) fotó: Cholnoky Judit (2016)
28. Dunakeszi-Gyártelep, Jézus Szíve templom, Mária-oltár. (1934-ből) A Magyarság kultúrcsoportjai kapták ajándékba egy lengyel állomásfőnöktől czestochowai látogatásuk alkalmából, 1934-ben. Először az iskolakápolnában helyezték el, később került a templom Mária-oltárára.
- fotó: Internet 89 fotó: Internet 90 fotó: Internet 91 fotó: Internet 28
29. Petőfiszállás-Pálosszentkút, Szűz Mária születése pálos templom, a főhajó É-i oldalán 1940-től. A búcsújáróhelyről itt olvashat: http://bucsujaras.hu/petofiszallas/index.html
- fotó: Matuska Zoltán (2016) fotó: Matuska Zoltán (2016) fotó: Internet 87
30. Brennbergbánya, Szent Borbála templom, mellékoltár felett, (A kegyképmásolat a II. világháborúban itt menedékre talált lengyelek ajándéka)
- fotó: Holló Hunor (2016) fotó: Holló Hunor (2016) fotó: Holló Hunor (2016)
31. Sopron, Szent István-templom (A II. világháború idején lengyel hadifoglyok ajándéka)
- fotó: Imrik György fotó: Internet 29 fotó: Leczovics Zsolt 30
32. Marcali, Gyümölcsoltó Boldogasszony plébániatemplom (A II. világháború idejéből)
- fotó: Kiss Iván plébános (2016) fotó: Internet 31
33. Nemesdéd, Szentháromság templom
- fotó: fotó: Internet 32
34. Pincehely
- fotó:
35. Mád, Szentháromság templom. A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták. Elkallódott.
36. Balatonboglár (?) A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták.
37. Balatonszemes (?) A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták.
38. Keszthely (?) A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták.
39. Püski (?) A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták.
40. Bajna (?) A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták.
41. Rákoscsaba (?) A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták.
42. Gyermely (?) A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták.
43. Fertőújlak (?) A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták.
44. Felsőpaty (?) A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták.
45. Verőce (?) A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták.
46. Oszkó, Szent György-templom, a főhajó É-i oldalán függ. 1942-ben ajánlották fel lengyel internált katonák.
- fotó:
47. Karmacs, Szent Anna plébániatemplom, a szentély falán (1943-ból)
- fotó: Internet 92 fotó: Internet 94 fotó: Internet 33
48. Kiskőrös, Szent József katolikus templom, Karol Malczyk lengyel menekült festő falképe (1943), mellékoltár felett
- fotó: Matuska Zoltán (2016) fotó: Matuska Zoltán (2016) fotó: Internet 86 fotó: Matuska Zoltán (2016)
49. Kiskunhalas, Szent Péter és Pál apostolok templom, Karol Malczyk lengyel menekült festő falképe (1944)
- fotó: Matuska Zoltán (2016) fotó: Matuska Zoltán (2016) fotó: Matuska Zoltán (2016)
50. Budapest, Óhegy, lengyel nemzetiségi Mindenkor Segítő Szűz Mária templom, Karol Malczyk freskója az oltár felett: a Czestochowai Szűzanya a lengyel és a magyar címerrel (1947)
- fotó: Thaler Tamás fotó: Internet 34 fotó: Thaler Tamás
51. Kapuvár, Szent Anna plébániatemplom, (1948-ból)
- fotó: Radó Tamás plébános (2016) fotó: Imrik György (2016)
52. Zamárdi Üdülőtelep, Nagyboldogasszony-kápolna, mellékoltáron (Ajándék 1989-ből)
- fotó: Kubanek László (2016) fotó: Internet 88 fotó: Kubanek László (2016)
53. Budapest, Gellért-hegy, Magyarok Nagyasszonya Sziklatemplom, a kolostorhoz vezető folyosón, Temesvári R. Vidor festette 1935-ben. De csak később került Bp.-re.
- fotó: Imrik Zsófia (2018) fotó: Imrik Zsófia (2018) fotó: Internet 36
54. Budapest, Gellért-hegy, Magyarok Nagyasszonya Sziklatemplom, lengyel kápolna oltárán 1994-től, (Lengyelek ajándékozták a pálosok hazatelepülésének 60. évfordulóján, 1994. május 15-én), 20. sz.-i kegyképmásolat
- fotó: Imrik Zsófia (2018) fotó: Thaler Tamás 38 fotó: Internet 39
55. Budapest, Kármelita nővérek temploma (1995-ben ajándékozás útján)
- fotó:
XXI. század - BELSŐ-MAGYARORSZÁG
56. Hunya, Szent László-templom, mellékoltáron 2000-től, festette: Witold Bulik festőművész (Az 1999-ben leégett hunyai templom helyére épült új templomba Lengyelországból érkezett 2000. október 20-án)
- fotó: Internet 95 fotó: nagyvofely.hu fotó: Internet 40
57. Budapest, Szent István Bazilika, oldalkápolna, 2011
- fotó: Imrik Zsófia (2018) fotó: Imrik Zsófia (2018) fotó: Internet 41
58. Sopronbánfalva, egykori pálos - karmelita kolostor folyosóján, a Pálos kiállítás része (2011 óta)
- fotó: Schuller Balázs (2018) fotó: Schuller Balázs (2018) fotó: Internet 42
59. Budapest, Gellért-hegyi pálos sziklakolostor, refektórium. 2014-ben ajándékozás útján került e kolostorba (Nagyházi Galéria és Aukciósház) Ikon a 18. sz. 2. feléből, a Kárpáti régió lengyelek lakta vidékének jelentősebb ikonfestő műhelyében készült
- fotó: Spitzer Fruzsina 43 fotó: Imrik Zsófia (2018) fotó: Internet 44
60. Budapest, Gellért-hegyi pálos sziklakolostor, iroda. 2015-ben ajándékozás útján került a kolostorba. (Nagyházi Galéria és Aukciósház) Ikon a 18. sz. 2. feléből, a Kárpáti régió lengyelek lakta vidékének jelentősebb ikonfestő műhelyében készült
- fotó: Spitzer Fruzsina 45 fotó: Imrik Zsófia (2018) fotó: Internet 46
96. Pécs, Zsolnay porcelángyár. Zsolnay Kulturális Negyed, Sikorski-ház. A "Gyugyi-gyűjtemény - A Zsolnay Aranykora" kiállításán 2010 óta. Zsolnay kerámia a korai historizmus korából (1878-1885).
- fotó: Ráczné Páldy Eszter fotó: Ráczné Páldy Eszter fotó: Turista Magazin
- fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu
- fotó: Internet 71 fotó: Gyimesi Imréné 47 fotó: Internet 48
- fotó: fotó: bucsujaras.hu
- fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu fotó: Internet 50
XXI. század - ŐRVIDÉK
66. Városszalónak (Stadtschlaining, Ausztria), Szent József római katolikus kegytemplom, (egykor pálos kolostor állt itt), a mostani templomban egy modernkori másolat az orgonakarzat alatt
- fotó: Füzesi Dániel (2018) fotó: Werner Gobiet 96 Fotó: Internet 97 fotó: Füzesi Dániel (2018)
- fotó: fotó: Internet 52
- fotó: fotó: Lábodi István (2018)
- fotó fotó: Internet 53
- fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu fotó: Internet 54
- fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu
- fotó: fotó: Bolla Travel 55 fotó: Internet 56
76. Kisszeben (Sabinov, Szlovákia), Keresztelő Szent János plébániatemplom, mellékoltáron (vajon mióta?), XVIII. sz.-i másolat. A búcsújáróhelyről itt olvashat: http://bucsujaras.hu/kisszeben/index.html
- fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu fotó: Internet 57
77. Eperjes (Prešov, Szlovákia), Szent Miklós-plébániatemplom, mellékoltáron (vajon mióta?), XVIII. sz.-i (?) másolat. A búcsújáróhelyről itt olvashat: http://bucsujaras.hu/eperjes/index.html
- fotó: Lábodi István (2018) fotó: Lábodi István (2018) fotó: Lábodi István (2018)
XX. század - FELVIDÉK
78. Léva (Levice, Szlovákia) (?) A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták.
79. Ipolyhídvég (Ipeľské Predmostie, Szlovákia) (?) A II. világháború idején lengyel menekültek ajándékozták.
- fotó: Péter I. Zoltán (2016) fotó: Péter I. Zoltán (2016) fotó: Internet 85 fotó: Internet 58
84. Kácsika (Cacica, Bukovina, Románia), Basilica Minoris kegytemplom, oltáron a lengyel sóbányászok által 1904-ben épített tp.-ban, fára festett kegyképmásolat (Korábban: a sztanyiszlói örmény kat. tp. (Stanislawow, Ukrajna)) A búcsújáróhelyről itt olvashat: http://bucsujaras.hu/kacsika/index.html
- fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu
XXI. század - ERDÉLY
85. Csíksomlyó (Șumuleu Ciuc, Románia), ferences szentély, 2012. A búcsújáróhelyről itt olvashat: http://bucsujaras.hu/csiksomlyo/index.html
- fotó: fotó: Internet 59
- fotó: Internet 72 fotó: Internet 73 fotó: Internet 60
- fotó: Korhecz Papp Zsuzsanna fotó: Internet 61 fotó: Internet 62
VII. HORVÁTORSZÁG (... ... ... ... XVIII. ... XX.(?) ... )
XVIII. század - Horvátország (1708-ban a Zágrábi püspökség 50 másolatot kapott a lengyel pálosoktól. Nincs tisztázva még, hogy hány másolat létezik Horvátországban.)
88. Sveti Petar u Sumi (Horvátország, Isztria), pálos Szent Péter és Pál templom, főoltáron a 18. sz. közepétől a magyar pálosok által alapított templomban
- fotó: Internet 63 fotó: Internet 64 fotó: Mount Man Photo (2015) 65 fotó: Internet 66
89. Pakrác (Pakrac, Horvátország), Szűz Mária mennybevétele templom, főoltáron, 18. sz.-i kép (idővel megrongálódott, új főoltárképre cserélték, sorsa nem ismert)
90. Lepoglava (Horvátország), eredetileg pálos Nagyboldogasszony-templom. A búcsújáróhelyről itt olvashat: http://bucsujaras.hu/lepoglava/index.html
- fotó: bucsujaras.hu fotó: bucsujaras.hu fotó: Thaler Tamás 67
91. Varasd (Varazdin, Horvátország)
- fotó:
92. Kőrös (Krizevci, Horvátország)
- fotó:
XX. század (?) - Horvátország
93. Kamensko (Károlyváros / Karlovac közelében, Horvátország), pálos kolostorkápolna ( 20. sz.-i kegyképmásolat)
- fotó: fotó: Internet 68 fotó: Internet 69
94. Petrinya (Petrinja, Horvátország) (?)
IKONOGRÁFIAI ÖSSZEHASONLÍTÁS
Az eredeti kegykép leírása: Ezt az ábrázolás Hodogetriának nevezik, vagyis Útmutató Istenanyának. A Szűzanya Anjou-liliomokkal díszített köpenyben látható, karjában a gyermek Jézus jobbjával áldást
oszt, baljában az élet könyvét tartja, mely az isteni Ige, a Logosz jelképe. A csillag – Mária homloka fölött a kendőjén - szüzességének és a tenger csillagának jelképe. Palástjának kék színe – mely idővel sötétedett meg ennyire - a tisztaságra, a kis Jézus palástjának vörös színe a szenvedésre utal. Mindkét palástot sűrűn borítják a liliomok, melyek egyrészt az Énekek éneke (Én 2,1; 6,3; 1,16 stb.) alapján Krisztus és Mária, Krisztus és az Egyház kapcsolatára utalnak, másrészt a királyi ajándékozásra.
Az alábbi másolatokat szemlélve láthatjuk, hogy a korábbi évszázadok kegyképmásolatai nem pontos hasonmásai az eredeti kegyképnek, hanem "sajátos, ízes átköltései". A modern kori másolatok festői inkább követik szolgaian az eredetit, mint a 16-19. századi elődeik.
ÖLTÖZET A MÁSOLATOKON. Mária és Jézus öltözetének színe legtöbbször megegyezik az eredetin látottakkal: Mária kék köpenyt visel, Jézus pedig vörös ruhácskát. Kivételt képez ez alól a lóki másolat, ahol a Kisjézus fehér öltözetben látható. A ruhák mintázatát tekintve is találkozunk változatokkal. Míg az eredeti ábrázoláson Mária és Jézus viseletét Anjou-liliomok borítják, addig a következő évszázadokban legtöbbször csillagokat festettek helyettük. (P. Gáboltó, Lók, Budapest/Óhegy) Ennek oka az lehetett, hogy az eredeti kegyképre 20 db aranyozott fémcsillagot helyeztek a 17. vagy 18. sz.-ban, s csak az 1925-ös képkonzerválás idején távolítottak el róla. A 20. sz.-i másolatokon már ismét liliomok láthatók. (pl. Zamárdi Üdülőtelep, Budapest Sziklatemplom)
Mivel az eredeti kegyképet a 17. századtól bíborba-bársonyba öltöztették, melyre fogadalmi ajándékokat, ékszereket aplikáltak, így a másolatok között is találni olyan ábrázolásokat, ahol a felöltöztetett kegyképet másolták le. Olykor hermelines palástban (Szabadka, Miskolc, Bölcske, Egervár) vagy virágmintás ruházatban (Egervár, Kisboldogasszony) is megjelenítették a Fekete Máriát.
Gáboltó Lók Budapest, Óhegy Zamárdi-Üdülőtelep Budapest, Sziklatemplom
Szabadka Bölcske Miskolc Kisboldogasszony Egervár
DÍSZÖLTÖZET A MÁSOLATOKON. 1926-ban belül aranyozott, kívül ezüstözött rézfoglalatot készítettek az eredeti kegykép védelmére, azóta ezen a kereten váltogatják díszes ruháját, melyet teljesen beborítanak az ékszerek. Az 1930-as, 1940-es években készült másolatok között ezért találunk annyi képet, melyre ráfestették a fémborítást és a gyémánt köpenyt (Pécs, Sopron, Marcali, Kapuvár, Kiskőrös, Kiskunhalas), vagy ahol a ruha díszítményeit ráaplikálták a festményre (Brennbergbánya).
Pécs Sopron Marcali Kapuvár Brennbergbánya
KORONA A MÁSOLATOKON. Mivel az eredeti kegyképet többször is megkoronázták, először 1717-ben helyeztek koronát Mária és Jézus fejére, a másolatok nagy részén is visszaköszön az ékítmény felfestve, vagy ráaplikálva. Ez a kormeghatározást is segíti, hiszen a festett koronás képek nem készülhettek 1717 előtt. (pl. Eperjes) A kegykép másolatainak ünnepélyes megkoronázása évszázadok óta szokás. A márianosztrai másolatot háromszor is megkoronázták: 1749-ben, 1986-ban és 2011-ben. A modernkori koronázásokat dokumentálják az alábbi fényképek is, melyek Kácsikán, a moldvai csángók búcsújáróhelyén, és Budapesten a Szent István Bazilikában készültek. A Szent István Bazilika tulajdonában lévő másolatot 2011. július 1-jén a Jasna Góráról hozták magukkal a magyar nemzeti zarándoklat résztvevői, Erdő Péter bíboros 2017-ben koronázta meg.
Eperjes Márianosztra Kácsika Budapest, Szent István Bazilika 70
NYAKLÁNCOK, FOGADALMI AJÁNDÉKOK A MÁSOLATOKON. A koronán kívül fogadalmi ajándékokat, nyakláncokat, függő ezüst tárgyakat akasztanak azokra a képekre hálából, melyek előtt az imák meghallgatásra találtak. Több 18. századi képen, az egerszalóki és zimonyi másolatokon is láthatunk ilyeneket. A bölcskei másolat is viselhetett valamikor nyakláncot, sőt koronát is, ahogy ez a szemrevételezés során a vásznon elhelyezkedő lyukakból megállapítható.
Juhász Gyula: A fekete Mária (1924) - A szegedi szerecsen Madonnához írt vers
(1) Ősi templom árnyas szögletében (2) Háború és béke váltakoztak
Századoknak füstje és pora És jött és ment nemzetek sora,
Lassan lepte be s ő mély sötéten Nyarak búzát, telek havat hoztak,
Néz jövőbe hét tőrrel szivében: Ő csak nézett, a Fiát karolva:
Magyarok Asszonya. Magyarok Asszonya.
(3) Hű zarándok messze, messze tájról, (4) S jöttem én is, e szomorú öltő
A lábain országút pora, Bús magyarja, hű zarándoka,
Vigaszt várva hozzájött s a távol Mit adhatnék, csüggedt, árva költő:
Múltakból gyászt s jó reményt világol E dalt hozom, mint könnyét a felhő,
Magyarok Asszonya. Te feketén is vigaszt derengő
Magyarok Asszonya!
FELHASZNÁLT IRODALOM
2016 tavaszán kezdtem el összegyűjteni a Częstochowai Madonna magyarországi kegyképmásolatainak fotóit, miután elolvastam Szilárdfy Zoltán, Barna Gábor, Sas Péter és Tüskés Anna történészek tanulmányait a częstochowai kegykép kultuszáról. Elżbieta Wlaźnik 2015-ben írt szakdolgozatára dr. Fábián Borbála történész hívta fel a figyelmemet. Az ő közvetítésével jutottam hozzá a Varsói Egyetemen írt szakdolgozat magyarnyelvű összefoglalójához, melynek címe: A Częstochowai Szűzanya tisztelete Magyarországon. 2018-ban újabb publikáció jelent meg Udvarhelyi Nándortól
Lengyel nyelvű szakdolgozat
E. Wlaźnik, Kult obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej na Węgrzech, Wstęp, [w:] Bogactwo językowe i kulturowe Europy w oczach Polaków i cudzoziemców, t. 3, red. M. Gaze, P. Góralczyk-Mowczan, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2015, s. 265–273. (76 ábrázolást említ) Interneten: http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/bitstream/handle/11089/17699/26-265_273-Wlaźnik.pdf?sequence=1&isAllowed=y, 2016.09.30.
Magyar nyelvű szakirodalom
Bálint Sándor: A Czenstochovai Szűzanya tisztelete hazánkban. In: Sacra Hungaria. Tanulmányok a magyar vallásos népélet köréből. Bp., 1944. 36–42. (Budapest: Egyetemi templom, Márianosztra, Sopronbánfalva, Pápa, Simontornya, Baja, Jászberény, Szeged, Szabadka, Budapest–Gellérthegy, Pécs, Somlóhegy, Kassa: Kálvária, Kahlenberg [Ausztria].)
Bálint Sándor–Barna Gábor: Búcsújáró magyarok. A magyarországi búcsújárás története és néprajza. Bp.,1994. 124. (Márianosztra, Sopronbánfalva, Simontornya, Baja, Jászberény, Szeged, Szabadka, új: Egerszalók fényképe.)
Szilárdfy Zoltán: A magyarországi kegyképek és szobrok tipológiája és jelentése. Bp., 1994. (Kisboldogasszony, Kismarton, Márianosztra, Sopronbánfalva kegyképei, újonnan említi: Egervár, Kassa: Jezsuita templom, Budapest: Rókus-kápolna, Budapest: Terézváros, gyöngyösi Mátra Múzeum.)
Szilárdfy Zoltán: A częstochowai Fekete Mária ábrázolásai és tisztelete Magyarországon. Honismeret 1991. 4. szám 31–32. (Az eddig említetteken kívül: Bölcske és Perkáta plébániatemploma.)
Szilárdfy Zoltán: A częstochowai és a sasvári Boldogasszony tisztelete és ikonográfiája Magyarországon. In: Pálos rendtörténeti tanulmányok I. (Az 1991. októberi II. Nemzetközi Pálos Rendtörténeti Szimpózium anyaga). Bp., 1994. 205–211. (Az eddig említetteken kívül: Vác: ferences templom.)
Szilárdfy Zoltán: A pálos rend két kegyképe: a Częstochowai és a Sasvári Boldogasszony. In: Uő.: Ikonográfia – Kultusztörténet. Képes tanulmányok. Bp., 2003. 117–123. (Az eddig említetteken kívül: Kassa: ferences templom, Nagyszombat: volt jezsuita templom.) Interneten: http://www.bucsujaras.hu/tanulmany/szilardfy/palos.htm, 2016.09.22.
Barna Gábor: A czestochowai Szűzanya tisztelete Közép-Európában. In: „…szolgálatra ítéltél…” Bálint Sándor Emlékkönyv. Szeged, 2005. 38–51. Uő.: Pálos kegyhelyek Magyarországon. In: Decus solitudinis. Pálos évszázadok. (A 2006. októberi VII. Nemzetközi Pálos Rendtörténeti Konferencia tanulmányai). Bp., 2007. 639–646. (Az eddig említetteken kívül: Sajólád: plébániatemplom, Horvátországban: Lepoglava, Sveti Petar u Sumi, Varasd, Valem, Raven, Velikoj, Trnovici, Petrinji, Talcan, Svetice.)
Sas Péter: A pálosok Mária-tiszteletének művészettörténeti emlékei. In: Decus solitudinis. Pálos évszázadok. (A 2006. októberi VII. Nemzetközi Pálos Rendtörténeti Konferencia tanulmányai). Bp., 2007. 657–669. (Az eddig említetteken kívül két elpusztult képet említ: nezsideri kolostor, sajóládi kolostor.) Interneten: http://www.enkarapilisszanto.eoldal.hu/cikkek/palos-rend/a-palosok-maria-tiszteletenek-m__219_veszettorteneti-emlekei.html, 2016.09.22.
Tüskés Anna: Adatok a częstochowai kegykép kultuszához a 17–18. századi Magyarországon. In: Barokk. Magyar különszám 2010. 157–167. (Az eddig említetteken kívül: Nagyvárad: volt pálos templom, Zimony: volt ferences templom, Szakolca: volt pálos templom, Bölgyén: kastélykápolna, Gyalóka, Mezőtúr, Nagymarton, Budapest-Kőbánya: lengyel templom, Petőfi szállás-Pálosszentkút, Oszkó, Budapest: sziklatemplom, Hunya, Eger: Dobó István Vármúzeum, Betléri kastély, Budapest: Pálosok kútja-szobor, Kácsika [Románia], egykori képek: sárospataki várkápolna és munkácsi vár.) Interneten: http://real.mtak.hu/10923/1/2.021.pdf, 2016.09.22.
Udvarhelyi Nándor: Adalékok a częstochowai Fekete Mária-kegykép Kárpát-medencei kultuszához. In: Honismeret folyóirat 2018/4. szám, 13-19., (Az eddig említetteken kívül: Árvanádasd (Trstena), Eperjes (Prešov), Szamosújvár, Kisszeben (Sabinov), Podvilk (Podwilk), Dunakeszi Gyártelep, Karmacs, Sopronbánfalva(+1), Kamensko (Károlyváros, Horvátország), Zamárdi Üdülőtelep, Miskolc, Budapest Gellért-hegyi pálos sziklakolostor (2), a horvátországi Pakrác (Pakrac)), Interneten: https://honismeret.hu/sites/default/files/media/document/2018/08/22/honi..., 2018.09.26.
2 Udvarhelyi Nándor: Adalékok a częstochowai Fekete Mária-kegykép Kárpát-medencei kultuszához. In: Honismeret folyóirat 2018/4. szám, 13-19., Interneten: https://honismeret.hu/sites/default/files/media/document/2018/08/22/honi..., 2018.09.26.
3 E. Wlaźnik, Kult obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej na Węgrzech, Wstęp, [w:] Bogactwo językowe i kulturowe Europy w oczach Polaków i cudzoziemców, t. 3, red. M. Gaze, P. Góralczyk-Mowczan, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2015, s. 265–273. (76 ábrázolást említ) Interneten: http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/bitstream/handle/11089/17699/26-265...źnik.pdf?sequence=1&isAllowed=y, 2016.09.30.4 http://www.sopronmedia.hu/cikkek/fekete-maria-kegykepenek-bucsu-unnepet-...
5 http://www.sopronmedia.hu/cikkek/fekete-maria-kegykepenek-bucsu-unnepet-...6 https://www.legifoto.com/magyar/oldalak/icomos_dij_muemleki_felujitas/
7 http://www.marianosztrakegyhely.hu/content/ave-regina-iv-vfolyam-2sz-nag...8 http://mapio.net/pic/p-26733371/, Fotó: bablenam
9 http://mertutaznijo.cafeblog.hu/2015/04/27/csodatevo-helyek-magyarorszagon/11 http://www.varkertfurdo.hu/content/2-benc%C3%A9s-templom
12 http://www.adorans.hu/node/1999
13 http://keptar.oszk.hu/html/kepoldal/index.phtml?id=1441914 http://www.kisboldogasszonyalapitvany.hu/2015-09-27-19-22-12/templom-bal...
15 http://www.perkata-online.hu/index.php?page=perkata-templom16 Barna Gábor - Bálint Sándor: Búcsújáró Magyarok Szent István Társulat, 1994. Interneten: http://bucsujaras.hu/egerszalok/
17 http://www.bucsujaras.hu/keptar/civertan/egerszalok.jpg18 http://eger.varosom.hu/latnivalok/muzeum/Dobo-Istvan-Varmuzeum.html
21 http://mapio.net/s/62513478/, Fotó: gejzaza
22 https://www.kozterkep.hu/~/11153/#photo-205035
23 https://www.kozterkep.hu/~/11153/#photo-20504124https://www.kozterkep.hu/~/11153/Palos_Beke_kutszobor_Budapest_1935.html...
26 https://hu.wikipedia.org/wiki/Lengyel_nemzetiségi_templom
28 https://dunakeszifotok.blog.hu/2011/07/16/gyartelep_jezus_szive_templom
29 http://gyor.egyhazmegye.hu/hirek/5373/fopasztori-szentmisevel-adtak-hala...30 http://cyberpress.hu/dr-veres-andras-megyespuspok-aldotta-meg-a-szent-is...
31 http://www.marcali.hu/varosunk/marcali-ertektar/ertekek-gyujtemenye/epit...32 https://egyhaziepiteszet.wordpress.com/2015/03/04/nemesded-szentharomsag/
33 https://www.facebook.com/1767650160148534/photos/a.1796478173932399/1796...34 https://hu.wikipedia.org/wiki/Lengyel_nemzetiségi_templom36 http://budapestcity.org/05-templomok/11/templom-Szikla/index-hu.htm?fb_c...
37 http://www.atlasobscura.com/places/budapest-cave-church38 http://www.femina.hu/utazas/gellerthegy_latnivaloi?img=1&code=0000137502...
39 http://epiteszforum.hu/galeria/palos-fogadokozpont-a-gellert-hegyi-szikl...41 https://www.magyarorszag-terkep.hu/szent-istvan-bazilika/
42 https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%A1nfalvi_karmelita_kolostor
43 A kép forrása: Ruzsa György: A Madonna czestochowai ikonja, és két ismeretlen, 18. századi másolata a pálosok Gellért-hegyi Sziklakolostorában. In: Magyar Sion, Új Folyam IX., (2015/2) 245-253), http://epa.oszk.hu/01300/01397/00018/pdf/EPA01397_magyar_sion_2015_2_245...44 http://budapestcity.org/05-templomok/11/templom-Szikla/index-hu.htm?fb_c...
45 A kép forrása: Ruzsa György: A Madonna czestochowai ikonja, és két ismeretlen, 18. századi másolata a pálosok Gellért-hegyi Sziklakolostorában. In: Magyar Sion, Új Folyam IX., (2015/2) 245-253), http://epa.oszk.hu/01300/01397/00018/pdf/EPA01397_magyar_sion_2015_2_245...46 http://budapestcity.org/05-templomok/11/templom-Szikla/index-hu.htm?fb_c...
47 http://www.panoramio.com/photo/13306002848 http://www.eisenstadt.net/sw_sakral_kloster_st_michael.htm
52 https://en.wikipedia.org/wiki/Trnava
53 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rimavsk%C3%A1_Sobota_-_Gemersko-...(1).jpg54 http://honzovycesty.blogspot.com/2014/06/vylet-za-hranice-kuty-skalica.html
55 http://www.bollatravel.hu/print.php?sub&id=11456 https://www.krasneslovensko.eu/69/kastiel-betliar
57 https://hu.wikipedia.org/wiki/Kisszeben
58 http://lexikon.adatbank.ro/muemlek.php?id=171
59 http://www.mariaradio.ro/het-plebaniaja-csiksomlyo-kegytemplom60 http://www.androidvodic.com/lokacija--franjevacka-crkva-4f8bafc2b001f
61 http://franjevci-zemun.com/duhovna-obnova-pred-blagdan-svijecnice/62 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Franjevačka_crkva_Zemun.jpg
63 http:/www.svpetarusumi.hr/Crkva.aspx64 http:/www.svpetarusumi.hr/Crkva.aspx
65 http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=12821120666 http://www.svpetarusumi.hr/Crkva.aspx
67 http://www.wikiwand.com/hu/Lepoglava68 https://www.hkv.hr/images/stories/Slike05/kamensko/12-Kamensko-pavlini.jpg
69 http://www.redovnistvo.hr/vijesti-hkvrpp/novosti/sv._antun_pustinjak_i_o...70 https://www.karpatinfo.net/cikk/tarsadalom/2551918-erdo-peter-szuz-maria...
71 http://nagyboldogasszony.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=112387072 http://szabadkavaros.blog.hu/2009/09/24/ferences_templom
73 http://www.franjevcisubotica.rs/kapela-crne-gospe-franjevacka-crkva-subo...74 Tüskés Anna: Adatok a częstochowai kegykép kultuszához a 17–18. századi Magyarországon. In: Barokk. Magyar különszám 2010. 157–167.
75 U.o.
76 Dercsényi-Hegyi-Marosi-Török: Katolikus templomok Magyarországon, 1991, 186.p.
77 u.o.
78 Article: Anna Tüskés: The Cult of the Copies of the Czestochowa Image in 17th and 18th Century Hungary. In: Ex voto. Studia dedykowane Ojcu Janowi Golonce OSPPE. Ed. by J. A. Chroscicki; J. Jadczyk; R. Knapinski; J. Kowalczyk; W. Kurpik; P. Mrozowski; J. Zmudzinski. Jasna Góra w Czestochowie, 2012. Jasnogorska Fundacja Pro Patria, Czestochowa, 29-38, 645-650.
79 u.o.
80 u.o.
81 https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81vilai_Nagy_Szent_Ter%C3%A9z-pl%C3%A9...(756._sz%C3%A1m%C3%BA_m%C5%B1eml%C3%A9k),_templombels%C5%91_2.jpg
82 https://www.utazzitthon.hu/latnivalo/mezotur/romai-katolikus-templom-21745
83 http://www.slovenskehrady.sk/kastiel-velke-bedzany/obrazok/6/en
84 http://www.slovenskehrady.sk/kastiel-velke-bedzany/obrazok-okno/7
85 http://referinte.transindex.ro/enciclopedie/kep.php?id=171&kep=3&lang=ro
86 http://www.koroskat.hu/egyhazunk-tortenete/
87 http://www.infokiskunfelegyhaza.hu/hirek/olvas/unnepelje-a-punkosdot-pal...
88 http://www.hellosiofok.hu/helyszinek/latnivalo/7817/ueduelotelepi-kapoln...
89 https://dkjsz.freewb.hu/templomunk-kepekben/
90 https://dkjsz.freewb.hu/templomunk-kepekben/
91 https://dkjsz.freewb.hu/templomunk-kepekben/
92 https://www.facebook.com/1767650160148534/photos/a.1796478173932399/1796...
94 https://www.facebook.com/1767650160148534/photos/a.1796478173932399/1796...
95 http://www.hunyaiplebania.hu/
96 https://austria-forum.org/af/Wissenssammlungen/Sakralbauten/Burgenland/S...
97 https://www.martinus.at/stadtschlaining
98 http://mtsz.org/turistautak/keszthely_-_gyenesdias_-_loteri_u._-_porak-h...